Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Komunikujmy się lepiej - czyli II Forum Prostego Języka


2019-10-04 15:01

Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili odczytać i usłyszeć to, co chcemy im przekazać. Chcemy formułować treści tak, aby mieć pewność, że odbiorca zrozumie nasz przekaz prawidłowo – to główne zapisy deklaracji, którą 3 października 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) podpisały kolejne instytucje, które przystąpiły do programu wdrażania prostego języka w komunikacji ze swoimi interesantami. Działo się to podczas II Forum Prostego Języka "Prosto i kropka".

Jest to inicjatywa MIiR, która zachęca m.in. urzędy, gminy, instytucje, podmioty administracji rządowej i samorządowej, instytucje pośredniczące i wdrażające projekty współfinansowane z funduszy unijnych do stosowania prostszego, bardziej zrozumiałego języka w komunikacji z obywatelami, klientami, beneficjentami.

Celem II już forum „Prosto i Kropka” była prezentacja, na podstawie doświadczeń różnych podmiotów, jakie korzyści niesie ze sobą zmiana stylu pisania pism urzędowych i wdrożenie standardów prostej polszczyzny. Firmy i instytucje nie tylko poprawiły swój wizerunek, ale przede wszystkie usprawniły swoje działanie.

O tym, w jaki sposób urzędy mogą poprawić swój styl komunikacji, jak tworzyć standardy poprawnej polszczyzny w języku urzędowym, jak poprawić i uprościć komunikatywność oraz doskonalić kompetencje językowe urzędników mówili prelegenci z Izby Skarbowej w Zielonej Górze, Ministerstwa Finansów, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Była mowa o prostym języku jako możliwości oszczędzenia pieniędzy publicznych, usprawnienia płatności, budowy przejrzystości działań publicznych i zaufania społecznego, przybliżenia obywatelowi wielu zawiłości pism urzędowych.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny, podczas którego przedstawiciele podmiotów, które podpisały deklarację, dzieliły się swoimi doświadczeniami.

tagi: EFS, dofinansowanie, fundusze europejskie, praca, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, WUP Katowice, PO WER, Wiedza Edukacja Rozwój

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś