Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Zapewnij sobie dobry start zawodowy


2018-10-19 13:23

Największe targi pracy w Polsce – Absolvent Talent Days – odbywają się tej jesieni w ośmiu miastach. Ponad 700 pracodawców przygotowało dla młodych ludzi 5000 ofert pracy, staży i praktyk z 50 różnych branż. We wtorek, 9 października, pracodawcy spotkali się ze studentami i absolwentami w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Absolvent - zdjęcie 1

Wydarzenia już od czterech lat przyciągają setki tysięcy młodych ludzi. Organizatorem jest Grupa Absolvent, która stawia sobie za cel inspirowanie, zmienianie i definiowanie rynku pracy adresowanego do młodych pracowników, ale także pokazywanie im różnych możliwości i dróg rozwoju.

Obecni byli przedstawiciele działów HR największych firm w kraju, takich jak Deloitte, WizzAir, Alior Bank, PKO, Jeronimo Martins, Onet oraz śląskie uczelnie. Odwiedzający mogli porozmawiać z nimi o pracy i perspektywach zatrudnienia w firmach.

Były również warsztaty i bezpłatne szkolenia.

Skonsultować CV

Absolvent - zdjęcie 2

Po raz pierwszy w targach wziął udział Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Na stoisku WUP dyżurowali pracownicy Punktu Kontaktowego Europejskiego Funduszu Społecznego. Służyli informacjami i poradami o formach wsparcia dla młodych ludzi związanych z Programem Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanym z funduszy unijnych.

- To program adresowany do osób do 29 roku życia, którzy nie bardzo jeszcze wiedzą co chcieliby robić w swoim życiu zawodowym lub nie są zadowoleni ze swego dotychczasowego wyboru. Dlatego warto zainteresować się projektami realizowanymi z Programu PO WER. Można wówczas skorzystać np. ze szkolenia, stażu, z pośrednictwa pracy czy pomocy doradcy zawodowego - mówiła Aleksandra Zaręba, kierownik Zespołu ds. Promocji i Informacji WUP w Katowicach.

Na stoisku urzędu można było otrzymać ulotki i materiały dotyczące możliwości wsparcia dla NEET, czyli grupy młodych, którzy mimo ukończenia studiów czy szkół średnich pozostają bez pracy.

Punkt Wojewódzkiego Urzędu Pracy cieszył się olbrzymią popularnością. Jego częścią była strefa konsultacyjno-doradcza „Masz POWER – masz pracę!”, gdzie można było porozmawiać z doradcą zawodowym, wykonać test predyspozycji zawodowych czy skonsultować swoje CV.

Z takiej możliwości skorzystała Kasia, studentka drugiego roku, która przyszła się rozejrzeć jakie firmy oferują staże, bo w przyszłym roku będzie musiała go zaliczyć. - Wiem, że CV jest niezwykle ważne, aby pracodawca zwrócił na nie uwagę. Udało mi się moje skonsultować i poprawić - przyznała studentka.

Na stanowisku WUP był także doradca EURES z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pracy za granicą. Do doradców ustawiały się kolejki chętnych. Do dyspozycji odwiedzających była także fotobudka, gdzie można było za darmo wykonać zdjęcie do CV.

- Największe problemy młodych ludzi na rynku pracy, to rozbieżność pomiędzy ich oczekiwaniami, a tym co rynek chce im zaoferować. Mówimy w tej chwili o rynku pracownika, tymczasem pracodawcy mają ciągle problem z pozyskaniem odpowiedniej kadry. Osoby, które zgłaszają się na rozmowy kwalifikacyjne mają bardzo wysokie oczekiwania, głównie finansowe, a pracodawca nie może im tyle zaoferować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że są na początku swojej drogi zawodowej, a ich kompetencje i kwalifikacje nie są jeszcze wystarczające - mówiła Aleksandra Zaręba.

- Nie brakuje też osób, które nie do końca wiedzą, co chcieliby robić, zastanawiają się jaka pracy byłaby najlepsza dla nich. W takich sytuacjach dużo może pomoc rozmowa z profesjonalistą, przede wszystkim z doradcą zawodowym czy z pośrednikiem, ale także udział w projektach unijnych. Dzięki kompleksowej pomocy, która jest gwarantowana w tych projektach mamy szansę poznać siebie, swoje mocne strony oraz uzyskać kwalifikacje. A po zakończeniu projektu, wejść na rynek pracy z bardzo konkretnymi umiejętnościami - dodała Aleksandra Zaręba.

Określić cel

Absolvent - zdjęcie 3

WUP uczestnikom targów zaproponował szkolenie „Od marzeń do sukcesu. Jak stawiać i osiągać cele zawodowe?”. Wykładowczyni tego tematu nie narzekała na brak chętnych. Alina Szarańska-Nos, psycholog biznesu, coach kariery, specjalista HR, praktyk, nie teoretyk z 15-letnim doświadczeniem radzi: - Dobrze sformułowany cel to połowa sukcesu.

Podczas szkolenia można się było dowiedzieć jak definiować cele i sprawdzać, czy ich realizacja idzie w dobrą stronę, jak planować drobne i mierzalne kroki, które doprowadzą do założonego celu. Szkolenie stanowiło także wsparcie w budowaniu pewności siebie, radzeniu sobie z przeszkodami i kryzysami, poznaniu swojego potencjału i odpowiedniego zarządzania zmianą. Poszerzało wiedzę słuchacza o tym, jakie cechy charakteru pomagają, a jakie utrudniają samorealizację.

Alina Szarańska-Nos mówiła także o motywacji i o tym co nas blokuje oraz o naszych potrzebach, ale również o porażkach, a przede wszystkim jak sobie z nimi radzić. - Kluczowym pytaniem jest: czy ja wiem co chcę w życiu robić? - podkreślała trenerka.

- Technika planowania, wyznaczania celów jest ważna i to nie tylko w przypadku planowania kariery. Może być stosowana w wielu innych dziedzinach. Dlaczego to jest ważne? Jeżeli nie wiem, gdzie chcę iść, to zapewne tam dojdę, ale zajmie mi to strasznie dużo czasu. Jeśli jednak wyznaczam sobie cel i go realizuję, to taka sytuacja jest łatwiejsza i szybciej go osiągam - akcentowała Alina Szarańska-Nos.

Zaskoczeniem dla trenerki był fakt, że tak często spotyka wśród obecnego młodego pokolenia ludzi, którzy nie wierzą w siebie i swoje możliwości.

Sprawdzić refleks

Nie brakowało też chętnych do sprawdzenia się na refleksomierzu – bo takie urządzenie zostało zainstalowane na stoisku. Wielu odwiedzających katowicki Absolvent Talent Days poznało swoje możliwości w zakresie szybkiego reagowania. To jedna z cech przydatnych w każdej pracy.

Listę projektów PO WER, do których trwają rekrutacje można znaleźć na stronie power.wup-katowice.pl w zakładce „Znajdź dofinansowanie”.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś